Минулої неділі в Зальцбургу відбувся установчий з’їзд нової австрійської правої партії – Альянсу за майбутнє Австрії.

Йорґ Гайдер прагне залишитися у великій політиці та робить ставку на помаранчевий колір (kurtprasse.com). Її неформальним лідером є добре відомий у Європі з кінця 1990-х Йорґ Гайдер. Завдяки успіху його Партії свободи на виборах 1999 року Австрія на півроку потрапила в зону дипломатичної ізоляції.

Однак повторити успіх парламентських виборів 1999-го (27% голосів виборців) політсилі Гайдера не вдалося. Під час попередніх виборів, 2002 року, вона набрала 10% голосів, а її рейтинг невпинно йшов на спад. Сам Гайдер давно не виконував обов’язків лідера – цю посаду обіймала Урсула Гаубнер, його сестра. Він же на якийсь час пішов із великої політики, аби присвятити себе діяльності на посаді губернатора Каринтії.

Партія неухильно втрачала позиції, оскільки посилили активність її праві радикали. Навіть Гайдер неодноразово вороже висловлювався щодо присутності іммігрантів в Австрії, її членства у Європейському Союзі та згадував ті добрі часи, коли Австрія входила до ІІІ Райху Гітлера. Однак тепер, схоже, він дещо змінив свої погляди.

Ідею створення нової партії замість неперспективної вже Партії свободи підтримали всі його колеги, які входили до складу коаліційного федерального уряду. До Альянсу за майбутнє Австрії навмисне не запрошували тих політиків, які не можуть похвалитися підтримкою в суспільстві через свої скандальні праворадикальні заяви. Формально членом урядової коаліції тепер є не Партія свободи, а Альянс, хоча й не всі члени старої структури, які засідають у парламенті, перейшли до новоствореної політичної сили. На зміну коаліційного партнера дав згоду й канцлер Німеччини Вольфганг Шюссель.

Варто зазначити, що Гайдер і його прихильники вирішили зробити ставку на барвах української революції, адже офіційним кольором Альянсу є помаранчевий. На установчих зборах минулої неділі всі його члени мали помаранчеві краватки або інші елементи одягу цього кольору. Сам Гайдер фотографувався разом із кошиком помаранчів.

Дмитро Борисов