Україна в пошуках регіонального лідерства: між європейською та пострадянською моделямиПолітичні зміни в Україні знову актуалізували питання регіонального лідерства України у Східній Європі. Відсутність самостійної позиції і дефіцит авторитету протягом довгого часу зумовлювали перебування України в тіні Росії. За останні тижні нове керівництво України спробувало знайти нову формулу регіонального лідерства — насамперед у стосунках з Грузією та Молдовою. Трикутник Київ-Тбілісі-Кишинів може стати полем реалізації лідерського потенціалу України. Остання ознака цього – вислів президента Грузії Саакашвілі про роль України як “європейського локомотива”.

Однак реалізація стратегії лідерства вимагає вибору її типу. Україна може запропонувати своїм сусідам по регіону два підходи до регіонального лідерства. Перший — це “Україна як Росія-2”, тобто пострадянське лідерство, засноване на парадигмі “старшого брата”, де Україна відтворить у відносинах з меншими партнерами стиль поведінки, застосовуваний Росією до України та інших держав СНД. Другий тип – лідерство європейського типу, що передбачає неухильну повагу та відповідальність більших країн перед меншими. Другий тип передбачає формування та підтримку привабливого образу України як авторитетної держави, як зразка для наслідування, тоді як перший тип базується виключно на ваговій (силовій) перевазі та економічній залежності.

 

Очевидно, що нове керівництво України прагне до другої моделі лідерства, однак це не виключає рецидивів пострадянського підходу у поточній політиці офіційного Києва. Велика кількість посадових осіб на всіх щаблях влади (в тому числі і у відомствах, відповідальних за зовнішню політику) є носіями старого способу мислення. Не виключено, що навіть дуже прогресивні керівники можуть раз-по-раз потрапляти у “ментальні капкани”, розставленими численними “гомо совєтікусами” на державній службі.

Є побоювання, що першим із таких капканів може стати запропонований президенту план врегулювання придністровського конфлікту, який уже двічі анонсувався президентом Ющенком: спочатку під час візиту в Німеччину, а потім впродовж зустрічі з міністрами закордонних справ Польщі та Німеччини у Києві. Цей план розробляється нині під килимом невідомими загалу особами, без залучення незалежних експертів, і невдовзі може бути оприлюднений як офіційна позиція і пропозиція України.

Pages: 1 2