В Україні відбулася демократична революція, але чи стала Україна справді демократичною державою?

Новітня історія людства знає приклади, коли найщиріші демократи, здобувши владу в суспільстві з недемократичною політичною культурою, дуже швидко перетворювалися на тиранів і деспотів.

Про демократію як доконаний факт можна буде говорити лише тоді, коли в Україні відбудуться справді демократичні, чесні та прозорі вибори.

Очікувати іспиту з демократії залишилося недовго – рівно рік. Саме наприкінці березня 2006 р., коли підіб’ють підсумки наступних парламентських виборів, Україна одержить (або не одержить) атестат демократичної зрілості. Не забуваймо, що, згідно з політичною реформою, Україна має стати парламентсько-президентською республікою, а отже, роль Верховної Ради в політичній системі буде значно більшою, ніж зараз. Тим вагомішим буде екзамен.

Вибори 2006 р. повинні стати вирішальним тестом на демократію в Україні. Досі жодні не минали без зловживань, фальсифікацій, використання адмінресурсу. Майбутні ж повинні стати апробацією нових правил гри, згідно з якими вибори відбуваються чесно та прозоро, без штучних переваг чи обмежень для жодної політичної сили, байдуже – провладної чи опозиційної.

Чи складемо іспит? Це залежатиме від багатьох чинників: від здатності влади грати чесно й утриматися від спокуси зловживати адміністративним ресурсом, від уміння опозиції діяти в правовому полі, не вдаючись до провокацій, від зрілості громадянського суспільства та його навичок впливати і на владу, і на опозицію.

Деякі висловлювання представників нової влади не вселяють оптимізму. Один посадовий “демократ” нещодавно обурювався в прямому телеефірі, мовляв, проти кого виступає опозиція? Проти народного президента, а отже – проти народу… З таким рівнем уявлень про роль опозиції нам ще довго доведеться складати іспити з демократії. Насправді, Президент В. Ющенко найбільше потребує сильної конструктивної опозиції, якщо хоче бути народним у демократичному, а не тоталітарному сенсі. Адже і Гітлер був “народним” (і навіть всенародно обраним) вождем.

Демократичній державі потрібна не лише демократична влада, а й демократична опозиція.

Pages: 1 2 3