Київ. 2007-2008 роки – це критичний термін, коли питання про перспективи членства України в Європейському Союзі повинно остаточно визначитися. Таку думку висловив в інтерв´ю ПроЄвропі Валерій Чалий — директор міжнародних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова.

Як наголосив В.Чалий, якщо ми у найближчі 2-3 роки не продемонструємо ЄС, що здатні виконати всі критерії за певний переговорний період, то шанс буде втрачено. Думаю, 2007-2008 роки – це критичний термін, коли питання про перспективи членства України в ЄС повинно остаточно визначитися.

Він підкреслив, що 2007-2008 — це роки завершення виконання Плану дій Україна-ЄС, Угоди про партнерство і співробітництво та переходу до нової угоди на зразок європейських угод, що підписували в свій час наші західні сусіди, яким передбачається можливість отримання членства в ЄС після завершення переговорного процесу.

В.Чалий зауважив, що Україна наполягає на форматі інтеграції, що має призвести через декілька років до початку переговорів про вступ. Але ЄС поки що пропонує нам лише формат сусідства.

За словами експерта, говорячи про реальні кроки України, треба мати на увазі, що є їх зовнішня складова, але наближення до стандартів ЄС – це насамперед внутрішньополітичне завдання. Поки реальні результати не встигають наздоганяти амбітні заяви. Не вистачає системності та розрахунку. Не повною мірою задіяні можливості Парламенту та структур третього сектору. В.Чалий сподівається, що все це тимчасові явища. Президент і уряд демонструють налаштованість на прискорене реформування всіх сфер життя в Україні. Потрібно дати їм час – хоча б традиційних 100 днів – перед першими оцінками ефективності цих дій.

Експерт вважає позитивним для нас моментом те, що план дій „Україна-ЄС” був доповнений ще 10 пунктами, які розширюють можливості співпраці. Важливо, що ЄС погодився інтенсифікувати діалог про спрощення візового режиму для України, обговорити проблему легалізації трудової міграції з України.

За словами В.Чалого, цей рік буде важливим для України з точки зору конкретних результатів, можливо, не таких амбітних. Але до кінця року ми могли би сподіватися отримати спрощення процедури візового режиму для окремих категорій українців — дипломатів, бізнесменів, науковців, студентів, а також – вирішити питання надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Це реально. І звичайно, ми розраховуємо на поглиблення економічної співпраці, надходження інвестицій, збільшенні обсягів технічної допомоги від ЄС.

Повний текст інтерв´ю вийде сьогодні у першому випуску нового тижневика „УНІАН-Євроінтеграція”, який буде презентовано 7 квітня об 11.00 в агентстві УНІАН.