Країни центрально-східної Європи (ЦСЄ) давно вже зрозуміли, що вступ до ЄС є чимось більшим, ніж деклараціями з трибун і вивішуванням прапора Євросоюзу на держустановах.

Болісні потрясіння з початку 90-х років пережили більшість країн оновленого ЄС. Чи витримає їх Україна – питання, яке, схоже, не вельми хвилює вітчизняних політиків.

Проте, проблема наслідків вступу до Європейського Союзу є однією з найбільш обговорюваних у пресі. На сьогоднішній день виконання умов ЄС ще не позначилося на Україні, оскільки йшлося лише про початковий процес стандартизації і «віртуальні» умови демократії і свободи слова, що тільки сприятливо позначаться на населенні. Однак передують цьому ще болісні реформи, частина з яких може стати фатальною для декого з українців.

Особливе занепокоєння пов’язане з тим, що країни ЦСЄ почали проводити такі реформи ще в середині 90-х років, це дало їм можливість поступового впровадження політики ЄС у різні сфери життя, хоча і це не врятувало від шокової терапії реформ. Заяви Президента В.Ющенка про наміри вже до 2007 року ввійти в ЄС дають країні лише 2 роки на реформи. При цьому 1 рік припадає на парламентські вибори, і як результат, принесе певну стагнацію в законодавчій сфері.

Реформи необхідні і для вступу до ВТО. Однак якщо Україна ще зможе витримати наслідків вступу до цієї організації, то перспективи адаптації до стандартів ЄС виглядають менш оптимістичними. Приєднання до ВТО, поза всяким сумнівом, матиме деякі незручності для певного сегмента української економіки, однак незважаючи на це дасть змогу розширити ринок збуту вітчизняної продукції і збільшить купівельну спроможність громадян України. Реформи, що є умовою вступу до ЄС, менш радикальні і спрямовані в основному на захист прав виробників товарів і послуг.

Що ж очікує Україну при вступі до ЄС? На початковому етапі, як свідчить досвід усіх країн ЦСЄ, буде відзначатися спад ВВП і сільськогосподарського виробництва.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10