Ще на старті передвиборчих перегонів, на початку осені-2004, Сергій Тігіпко, тоді ще голова Нацбанку, заявив, що фактично Україна з моменту набуття незалежності перебуває в стані перманентних виборів. Коли споглядаєш сьогоднішні політичні реалії, виникає побоювання, що його слова стануть пророчими.

Ідучи вулицями рідної столиці і мимоволі хапаючи уривки чужих розмов, неодмінно чуєш три слова: «вибори», «Янукович» і «Ющенко», ну і, як правило, ряд супутніх термінів. Країна готується до третього (повторного другого) туру виборів.

Аналітики, оглядачі і політологи всіх мастей, незалежно від того, реалізувалися їх попередні прогнози чи ні, навперебій заходилися складати нові прогнози: «Що тур грядущий нам готує». Пустих прогнозів вже й так вистачає, а ось проаналізувати передумови переголосування було б цікавіше.

Отже, передумова перша. Вибори були призначені, м’яко кажучи, не зовсім конституційним рішенням Верховного Суду України. Нагадаємо, що 3 грудня Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України ухвалила рішення визнати недійсними результатів другого туру президентських виборів, а дії ЦВК про встановлення результатів повторного голосування — неправомірними. Згідно з ухвалою ВСУ, було скасовано постанову ЦВК №1264 від 24 листопада 2004 року “Про результати виборів президента України 21 листопада 2004 року і обрання президента України” і призначено другий тур президентських виборів, який повинен пройти 26 грудня.

Це рішення відразу назвали політичним, але сперечатися з ним не стали. Очевидно, комусь все-таки встиг набриднути обмін ультиматумами і звинуваченнями між представниками двох основних політичних сил. Колишній голова ЦВК Сергій Ківалов, дотепер благополучно відправлений у відставку Верховною Радою, цілком резонно заявив, що Верховний Суд вийшов за рамки правого поля, призначивши дату переголосування. Однак Ківалов зазначив: «Рішення Суду потрібно виконувати і ми його виконали. Ми продублювали рішення ВСУ і призначили переголосування другого туру на 26 грудня», — і пообіцяв, що скоро народ України «зможе мати президента».

Це була чи не єдина оптимістична заява екс-голови ЦВК. Останнім часом Сергій Васильович помітно пригнічений і зізнається, що причина цієї пригніченості в тому, що його не взяли до нової ЦВК. Це друга передумова, на яку варто звернути увагу. Після затвердження нового складу ЦВК кандидат в президенти Віктор Янукович і його соратники неодноразово заявляли, що опинилися в невигідному становищі. Зокрема наголошується, що при формуванні нової Центральної виборчої комісії до її складу не потрапив жоден(!) представник Януковича.

Pages: 1 2