Джордж Буш може відвідати Україну цього року

Учора завершився візит Президента Віктора Ющенка до Сполучених Штатів. Головний підсумок — здійснено омріяний прорив у тривалій міждержавній паузі. Атмосфера (як і високий рівень) зустрічей була незвично позитивною й доброзичливою. За три дні візиту новій владі вдалося досягнути домовленостей, на які попередній знадобилися роки. Інша справа — чи вдасться обіцянки втілити в життя.

Наприклад, рішення США виділити для Чорнобильського фонду додаткові $45 млн. — не таке вже й досягнення у співробітництві. На цю ситуацію можна подивитися і з іншого боку: західні держави забули про свої зобов’язання стосовно Києва (допомагати фінансово для будівництва чорнобильського саркофага), щойно атомну електростанцію було закрито. Обіцянка американської сторони скасувати поправку Джексона—Веніка — також не велика поступка. По-перше, її існування нині не зумовлене жодними підставами: її прийняли у відповідь на жорсткі умови виїзду з Радянського Союзу для євреїв. Після заяви Віктора Ющенка у США скасувати візовий режим для американських громадян подібний законодавчий акт виглядав би вдвічі сміховинніше. По-друге, така поправка навряд чи могла вплинути на торгове співробітництво України та США, оскільки щороку Конгрес призупиняв дію поправки на пропозицію президента (варто нагадати, що Джордж Буш — не перший представник американського керівництва, який заявляє про доцільність скасування цього юридичного рудимента). Хай там що, але розв’язання старих проблем зрушило з мертвої точки. І в цьому — велика заслуга авторитету українського керівництва, який доведеться підтверджувати не словом, а ділом.

Щодо авторитету… Віктора Ющенка нагородили премією імені Джона Кеннеді «Профіль мужності». Серед її лауреатів — Генеральний секретар ООН Кофі Аннан, колишній президент США Джеральд Форд та інші видатні політики. Церемонія вручення відбулася в Бостоні, на ній були присутні Керолайн Кеннеді, дочка вбитого 1963 року президента США, а нині — президент меморіальної бібліотеки імені свого батька, і сенатор Едвард Кеннеді, молодший брат Джона, який сказав, що приклад Ющенка надихає тих, хто бореться за демократію. У деяких виданнях висловлювалися сумніви щодо доцільності отримання подібної нагороди: мовляв, керують Америкою республіканці, а Ющенко зустрічається з їхніми суперниками — демократами… Але навряд чи подібні побоювання повинні мати місце: політична культура американців — зовсім іншого «крою». (У колишніх радянських країнах справді влада дуже часто з побоюваннями дивиться на будь-які контакти зарубіжних лідерів з опозиційними діячами.)

Pages: 1 2